Na našom blogu sme sa už venovali bežeckej abecede, ale aj správnemu strečingu, ktoré vám pomôžu vyhnúť sa zraneniam počas bežeckého tréningu alebo pretekov. V dnešnom článku sa budeme venovať nemenej dôležitej téme, a to frekvencii jednotlivých behov. Ako často môžete behať, aby bol váš tréning efektívny a aby ste sa vyhli prípadným zraneniam? Na túto otázku vám opäť dá odpoveď len vaše vlastné telo.



 

Ako často behať?

Jednoznačná odpoveď na túto otázku neexistuje. Všetko sa odvíja od toho, aké máte s behom skúsenosti, čo chcete behom dosiahnuť (len sa rozhýbať, schudnúť, mať zdravšie srdce, trénovať na maratón), ale aj aké sú vaše fyzické možnosti. Pri príliš laxnom prístupe k behu sa čakané výsledky nemusia dostaviť. Ak to naopak s tréningom preženiete, riskujete úraz, ale napríklad aj infarkt.

 

Frekvencia bežeckého tréningu

Ak ste v behu úplní začiatočníci, pre správne nastavenie frekvencie vašich behov si môžete nainštalovať niektorú z desiatok fitness aplikácií, ktoré nájdete v obchode pre Android aj iOS. Jednoducho aplikáciu spárujete s vašimi športovými hodinkami a umelá inteligencia vám na základe zadaných dát (vek, váha atď) nastaví ideálny tréningový plán. V princípe stačí, ak sa podľa neho budete riadiť aspoň 2-3 týždne a následne môžete zhodnotiť, či sú tréningy príliš časté alebo by ste naopak zvládli viac.

 

Náročnosť a dĺžka trasy behu

Frekvencia vašich behov sa bude odvíjať aj od náročnosti a dĺžky zvolenej trasy. Ak si na vaše každodenné tréningy vyberiete trojkilometrovú trasu po rovinke „okolo komína“, tak medzi jednotlivými behmi pravdepodobne ani nebudete potrebovať pauzu. Ak je vaším cieľom 15 km trasa cez kopcovitý terén, určite po nej budete potrebovať aspoň jeden deň oddychu.


Výber správneho terénu na behanie

Vopred si naplánujte každú trasu a snažte sa vyhýbať betónu a asfaltu, okrem toho, že pri behu na tvrdých plochách aj v tých najkvalitnejších topánkach jednoducho trpia vaše kĺby, budete sa musieť vyhnúť aj chodcom či autám. Odporúčame využívať bežecké trasy na štadiónoch či ihriskách alebo mäkký terén niekde v prírode.

 

Bežecké vybavenie

Na frekvenciu vašich behov môže mať veľký vplyv aj správny výber bežeckého vybavenia. Absolútnym základom je kvalitná bežecká obuv. Behať môžete v podstate akomkoľvek oblečení, no odporúčame siahnuť radšej po funkčných bežeckých kúskoch, ktoré lepšie odvádzajú pot a pri behu vám nezavadzajú. Často sú dokonca reflexné, vďaka čomu pomáhajú zvýšiť vašu viditeľnosť na cestách aj počas šera. Komfort počas behu vám pomôžu zvýšiť aj rôzne bežecké doplnky, ako pokrývka hlavy, potítka, ale aj kvalitné ponožky a spodná bielizeň.

 

Štýl behu

Väčšina ľudí si na behanie volí klasický vytrvalostný beh. Do vášho tréningu však môžete zaradiť napríklad aj krátke a intenzívne HIIT šprinty. Po napríklad troch stometrových šprintoch s minútovou pauzou medzi nimi rozhodne nebudete potrebovať nejakú výraznú regeneráciu a môžete si ich dopriať aj každý deň.

 

Ako často teda behať?

Ako sa z toho teda vymotať? Odpoveď je jednoduchá. Počúvajte svoje telo. Prispôsobte behanie vašim aktuálnym možnostiam a kondičke, ale aj zdravotnému stavu. Ak máte po behu bolesti, pravdepodobne ste zanedbali rozcvičku a strečing alebo máte nevhodné vybavenie a štýl behu. Rovnako ste to mohli jednoducho prehnať a musíte telu dopriať aj kvalitnú regeneráciu. Ako pri každom športe, aj pri behu máme však extrémistov, ktorí si po 100-km ultramaratóne, ktorý zabehnú napríklad za 10 hodín, doprajú večer ešte krátky beh a na druhý deň sa cítia skvele. Všetko je to o dobre nastavenom tréningu a postupnom zvyšovaní náročnosti.