Ak to vaše deti k športu práve neťahá, dotiahnite ich k tomu vy, a to pokojne aj za uši. Aj ak je dieťa absolútny antitalent na akýkoľvek pohyb a nechcete, aby sa mu iné deti smiali, vždy sa dá nájsť šport, ktorý sa dá vykonávať doslova aj v súkromí a osamote. Pravidelný pohyb je však nevyhnutný nielen pre dospelých ľudí a ich zdravie, ale v prvom rade pre deti a správny vývoj ich pohybového aparátu. Ako teda vybrať ideálny šport pre vaše dieťa?



Aký šport pre dieťa

Na začiatok si musíte ujasniť dve dôležité veci. Prvou je, aký šport je sympatický vášmu dieťaťu (nie vám, nemusíte si pomocou detí vypĺňať vlastné nesplnené sny a ak snívate o nejakom športe, začnite ho robiť sami). Túto časť rozhodovania musíte jednoznačne konzultovať priamo s dieťaťom. Druhou vecou je, či na konkrétny šport vaše dieťa má vlohy, potrebnú základnú výbavu schopností (v krátkosti talent) a vhodný vek. Nezapíšete predsa dieťa, ktoré má obrovský strach z vody, na závodné plávanie


Čo všetko zvážiť pri výbere športu?

Keď už máte vybraný šport, ktorý by mohol vaše dieťa baviť a zároveň existuje predpoklad, že mu aj pôjde (čo je naozaj veľmi dôležité, lebo keď mu nepôjde, v 99 % prípadov naň zanevrie, len výnimočne bude trénovať tak tvrdo, aby dohnalo ostatné deti), môžete zvážiť ešte cenové a logistické náklady. Opäť treba stáť nohami pevne na zemi. Kým napríklad futbalový klub je na Slovensku naozaj v každej dedine, nájsť team rugby by mohol byť problém a nechcete predsa 3-krát do týždňa dochádzať s dieťaťom niekam 150 km na tréning. Kým sa dieťa venuje športu, vy máte mať čas na oddych alebo iné rodinné povinnosti a domáce práce.


Ďalším faktorom je cena koníčka. V nejakom centre voľného času zaplatíte na rok 50 eur a dieťa tam bude chodiť možno aj dvakrát týždenne. 50 eur však môže stáť aj hodina jazdy na koni alebo hrania tenisu. Zvážte preto svoje finančné možnosti. Niektoré koníčky síce vyžadujú väčšiu počiatočnú investíciu na nákup vybavenia, avšak následne pravidelné tréningy sú výrazne lacnejšie čím sa automaticky z dlhodobého hľadiska znižuje cena za tento šport.


Loptové športy

Najjednoduchším spôsobom, ako naučiť dieťa fair play, spoluprácu v kolektíve, umenie prehrávať a udržať ho fit je zapísať ho na futbal, futsal, basketbal, volejbal, hádzanú alebo na iný dostupný loptový šport. Nebude potrebovať žiadne špeciálne vybavenie, maximálne tak nejaké halovky či kopačky, časom možno dres a prípadne vlastnú loptu na tréning aj vo svojom voľnom čase.


Individuálne športy

Ako môže dieťa športovať samostatne? Najjednoduchším spôsobom je obyčajný beh alebo cyklistika, no môže sa dať aj na bodybuilding či yogu. Všetky tieto športy sa dajú, samozrejme, robiť aj v kluboch a kolektívebeh môže byť napríklad súčasťou atletického krúžku a fitness zase ako súčasť gymnastiky.


Ďalšie možnosti

Deti milujú skateboarding a korčuľovanie, klasický aj stolný tenis a bedminton, plávanie, florbal, ale aj rôzne bojové športy, ktoré sú bezpečné (v tomto prípade ide skôr o bojové umenia). Všetky tieto športy sú cenovo dostupné a nejaký klub nájdete v podstate v každom slovenskom meste.


Tip na záver

Nechajte dieťa, nech si vyberie z ponuky športových koníčkov, ktoré organizuje priamo jeho základná alebo stredná škola. Cenovo bývajú oveľa priaznivejšie (v niektorých prípadoch dokonca aj úplne zadarmo), dieťa ich bude navštevovať pravdepodobne hneď po vyučovaní (čím odpadáva komplikovaná logistika) a množstvo potrebného vybavenia zabezpečí práve samotná škola.