Zranenia chrbta pri športe – príčiny a liečba
Bolesť chrbta môžeme spolu s cukrovkou, obezitou a ďalšími zdravotnými problémami zaradiť medzi najrozšírenejšie neduhy spoločnosti tohto storočia. S bolesťou chrbta sa počas života stretne každý – trápi ľudí so sedavým zamestnaním, ale aj tých ťažko fyzicky pracujúcich. Väčšinou dokáže spôsobiť vrásky na čele vyšším ľuďom, no neobchádza dokonca ani deti. Svoje by o bolestiach chrbta vedeli porozprávať najmä športovci, ktorí si ich takmer vždy privodia nejakým zranením. Dnes sa pozrieme na tie najčastejšie zranenia chrbta, s ktorými sa môžete stretnúť pri športe.
Mechanické zranenia spôsobené pádom či úderom
Prvým a častým typom zranení bývajú tie, ktoré vzniknú napríklad pri páde či pri údere. Paradoxné je, že úder nemusí dopadnúť na chrbát, ale pokojne aj na hlavu, krk, zadok či stehná. Napríklad pri páde z bicykla, ale aj pri volejbale alebo futbale vôbec nemusíte dopadnúť na chrbát, no poloha tela pri páde, strnutie a kompenzácia bolesti dokážu preniesť energiu práve do tejto oblasti, čo má za následok vznik mnohých nepríjemných zranení. Chrbát si môžete zraniť aj pri doskoku z väčšej výšky na nohy. Po akejkoľvek nehode je preto vhodné niekoľko dní sledovať nielen chrbát, ale aj celé telo. Dokonca aj bolesť hlavy či končatín môže v skutočnosti prameniť zo zranenia chrbta. Jediným preventívnym opatrením proti vzniku takýchto zranení je dodržiavanie bezpečnostných pravidiel, fair play a nosenie ochranných pomôcok. Aj tak sa im však nemusíte vždy vyhnúť.
Zranenia spôsobené nesprávnou technikou cvičenia
S druhou najčastejšou príčinou zranení chrbta sa stretávajú všetci športovci, no dôverne ju poznajú hlavne kulturisti, vzpierači a iní fanúšikovia posilňovania s prevažne ťažkými váhami. Správna, respektíve v tomto prípade nesprávna technika každého jedného cviku dokáže doslova nenávratne poškodiť váš chrbát. Už len nesprávna poloha tela pri bicepsových zdvihoch s jednoručkami v stoji alebo v sede môže spôsobiť ľahkú deformáciu chrbta. Pri drepovaní, mŕtvom ťahu alebo inom náročnom cviku s veľkou činkou s použitím nesprávnej techniky môže aj sekundové zaváhanie rozhodnúť o vašej invalidite. Správna technika, držanie tela, ale aj pomalé a precízne vykonávanie každého cviku je tou najlepšou prevenciou proti akémukoľvek zraneniu.
Nedostatočná príprava na cvičenie a zranenia
Nedostatočnou prípravou môžeme nazvať všetko od zvolenia nevhodnej (veľkej) váhy napríklad pri posilňovaní cez absentujúcu rozcvičku a zahriatie sa až po cvičenie bez dostatočnej regenerácie po predchádzajúcom športovom výkone. Unavený, studený či strnulý pohybový aparát je oveľa náchylnejší na vznik rôznych zranení. Pri cvičení s veľkou váhou vždy používajte pomôcky, ako sú napríklad vzpieračské opasky.
Zápalové, únavové a chronické zranenia
Zranenia chrbta, s ktorými sa môžete pri športovaní stretnúť, môžu byť spočiatku nenápadné, no ich intenzita sa z rôznych vyššie spomenutých dôvodov postupom času zvyšuje. Neliečený zápal (opäť často spôsobený nedostatočnou regeneráciou), únavové zlomeniny, ktoré narúšajú pevnosť kostí, ale aj chronické a neustále sa vracajúce bolesti trápia mnohých športovcov. Ku každému jednému podozreniu na vznikajúce zranenie je potrebné pristupovať zodpovedne – sledovať ho, dopriať telu odpočinok a pri jeho opätovnom objavení kontaktovať lekára.
Zranenia chrbtice a ďalších kostí
Naozaj vážne riziko predstavujú zranenia chrbtice, ktorých riešenie pomerne často leží už iba na operačnom stole. Menej závažným, no mimoriadne častým zranením, je napríklad vysunutá platnička spôsobujúca naozaj neprehliadnuteľnú bolesť. Takýto typ zranenia sa však dá pomerne jednoducho zvrátiť pomocou pravidelného cvičenia na rehabilitácii. Prasknutá platnička, skolióza, ale aj poškodený stavec či zlomenina ktorejkoľvek chrbtovej kosti vám však zaručí pokoj od vášho milovaného športu aj na celé mesiace alebo na trvalo.
Poškodenie svalov a väzív (mäkkých tkanív)
V neposlednom rade nesmieme zabudnúť na poškodenie svalstva, šliach a ďalších mäkkých tkanív. V tom lepšom prípade si môžete sval len natiahnuť, čo sa dá vyriešiť absenciou od cvičenia na niekoľko krátkych dní. V prípade roztrhnutia svalstva býva však jediným riešením operácia.
Okrem spomínaných typov zranení sa môžete stretnúť aj s rôznymi inými nepríjemnosťami, ako je napríklad stuhnutý chrbát alebo legendárne „seknutie“ v chrbte. Podobné a na prvý pohľad ľahké zranenia však radšej nikdy neriešte s rôznymi ľudovými naprávačmi a liečiteľmi, ktorí vám môžu nenávratne poškodiť zdravie. Vyhľadajte radšej pomoc skúseného lekára a v budúcnosti sa riaďte radami trénerov, ktorých úlohou je naučiť vás posilňovať, cvičiť či športovať s minimálnym rizikom akéhokoľvek zranenia. Nezabúdajte na dôslednú rozcvičku, strečing, no pomôcť vám môže aj pravidelná návšteva skúseného maséra.
Komentáre