Rozhodujete sa pre svoju budúcu kariéru a keďže máte vzťah k športu a skúsenosti s nejakou športovou disciplínou, uvažujete aj o dráhe športového trénera? Bez debaty ide o zaujímavé povolanie, ktoré môže byť aj naozaj nadštandardne finančne ohodnotené. Ak však chcete trénovať ďalšie generácie športovcov, budete potrebovať celý zoznam vecí. Bez čoho sa žiadny začínajúci tréner nezaobíde



Športový tréner – všeobecný alebo s konkrétnym zameraním?

V prvom rade si musíte rozmyslieť, akú formu trénerstva plánujete vykonávať. Túto otázku už pravdepodobne máte zodpovedanú – ak sa venujete volejbalu, zrejme nechcete trénovať hokejistov a ak je vašou vášňou posilňovanie, pravdepodobne sa nebudete venovať dorastencom vo futbale. Každopádne, športový tréner so širokým zameraním môže trénovať v podstate všetkých športovcov (napríklad pre rozvoj sily, vytrvalosti a výdrže), no môžete sa pokojne sústrediť napríklad aj len na nápravu a rehabilitáciu určitej skupiny špecifických zranení.


Teoretické znalosti pre tréning

Nemôžete trénovať šport, o ktorom nič neviete. Trénerstvo sa dokonca študuje napríklad aj na Fakulte telesnej výchovy a športu Univerzity Komenského v Bratislave ako 3-ročný bakalársky a následne 2-ročný magisterský študijný program. Ak sa vám takáto cesta zrovna nepozdáva, nevyhnutnosťou bude aspoň absolvovanie špeciálneho trénerského kurzu, ktoré na celom Slovensku ponúka veľké množstvo agentúr. Takýchto kurzov môžete za život absolvovať desiatky a stále do svojich tréningových programov implementovať nové poznatky. Bez riadnych teoretických znalostí môžete svojim zverencom skôr ublížiť.


Vlastné skúsenosti z praxe

Ani 100 kurzov vám však nepomôže, ak nemáte s konkrétnym športom aké-také skúsenosti. Úprimne si odpovedzte na túto otázku: Zaplatili by ste si vo fitku trénera s plnou zásuvkou certifikátov, ale s pneumatikou okolo brucha? Alebo si radšej vyberiete toho, čo má vypracované tehličky? Ak chcete niekoho naozaj trénovať, musíte mu ukázať správnu techniku prevedenia konkrétnych cvikov, a to bez predchádzajúcich skúseností nejde.


Certifikát športového trénera

Absolvovanie trénerského kurzu a získanie nejakého certifikátu bolo do roku 2016 nevyhnutnou podmienkou k tomu, aby ste mohli požiadať o viazanú živnosť ako športový tréner. V súčasnosti môžete trénerskú činnosť vykonávať na základe živnostenského listu (ako voľnú živnosť), no dokonca aj bez nej, a to v prípade, že sa zapíšete do registra fyzických osôb v športe na stránke Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu. 


Priestor a vybavenie

Keď už máte vybavené všetky legislatívne náležitosti, je na čase pristúpiť k zázemiu a mobiliáru. Ak na začiatok nemáte vlastný priestor (napríklad fitko alebo telocvičňu), môžete si nejaký prenajať, dohodnúť si spoluprácu s existujúcim športovým priestorom alebo sa v nejakom dokonca zamestnať ako tréner. Niektoré športy môžete, samozrejme, trénovať aj na verejne dostupných workoutových ihriskách alebo v športových areáloch. Budete si však musieť doniesť aj vlastné tréningové pomôcky.


Reklama alebo referencie

Aby ste si našli prvých klientov, budete o sebe musieť dať nejakým spôsobom vedieť. Základom je vytvorenie účtov na najnavštevovanejších sociálnych sieťach, ale napríklad aj reklama formou letákov na miestach, kde sa zrážajú športovci, ktorí patria do vašej cieľovej skupiny. Reklama na šport má svoje miesto aj medzi mladými – najmä na školách, kde sa po dohode s riaditeľom môžete dohodnúť aj na prezentácii alebo nábore žiakov do vášho športového tímu.