V západnej kultúre, Slovensko nevynímajúc, môžeme už desiatky rokov sledovať zvýšený dopyt po rôznych prvkoch východných kultúr. Či ide o náboženstvá a filozofie (napríklad Buddhizmus), prvky obliekania, ale aj chute ázijskej kuchyne či častokrát spomínanú meditáciu, takmer vždy ide o niečo neznáme, tajomné a atraktívne. V mnohých prípadoch sa tohto dopytu chytajú zárobkuchtiví jedinci a s dobrou reklamou konkrétny produkt alebo službu úspešne distribuujú aj u nás. Nie vždy však dokážu hodnoverne sami pochopiť podstatu alebo skutočný princíp toho, čo ponúkajú. Podobne je to aj s čoraz populárnejším Tai Chi. V dnešnom článku sa pozrieme na to, čo to vlastne je, ako sa ho naučiť cvičiť, ale aj ako dokázať odfiltrovať skutočných učiteľov Tai Chi od internetových „odborníkov“.




Čo je to Tai Chi?

Tai Chi rozhodne nemôžeme definovať jednoducho len ako nejaké bojové umenie, súbor cvikov či filozofický smer. Vo svojej podstate nie je ničím z toho, no zároveň má prvky z každej z týchto oblastí a mnohých ďalších. V tom najširšom kontexte môžeme Tai Chi nazvať ako absolútny zdroj energie, vesmírny stav, dve protichodné sily yin a yang či päť hlavných elementov. Tai Chi sa objavuje v náboženských, fyzikálnych, technologických a filozofických aspektoch života. Okrem iného sa často objavuje napríklad v tradičnej čínskej medicíne či akupunktúre. Ak sa vám to zdá príliš abstraktné, nezúfajte. Primárne sa budeme venovať tej oblasti Tai Chi, ktorá sa sústredí na fyzické cvičenie.


História Tai Chi

Princípy Tai Chi vznikali celé tisícky rokov v starovekej Číne. Prvé prvky Tai Chi postupne objavovali, respektíve vymýšľali následníci taoistického hnutia. Taoistickí majstri, prevažne žijúci v kláštoroch a ich študenti postupne odovzdávali svoje vedomosti. Neodmysliteľnou súčasťou týchto vedomostí boli práve rôzne fyzické, respektíve telesné cvičenia. Samotný pojem Tai Chi vznikol niekedy v 11. až 14. storočí v hlave mnícha menom Zhang Sanfeng. Cvičenia pochádzajúce z kláštora Shaolin mali nielen zušľachtiť telo, ale aj očistiť vnútorné energie tela. 


Tai Chi ako filozofia

V krátkosti sa pozrieme aj na filozofiu Tai Chi, ktorá v tom najjednoduchšom výklade hľadá možnosti spojenia spomínaných protichodných síl do akejsi rovnováhy. Praktizovať Tai Chi znamená byť emocionálne vyrovnaný, zdravý, vedieť nájsť vnútorný pokoj a uvoľniť napätie. Práve na dosiahnutie týchto cieľov sa používajú plynulé pohyby a cviky v spojení s akousi formou meditácie. 


Tai Chi ako bojové umenie a cvičenie

Dôležitou súčasťou Tai Chi je aj prvok bojového umenia. Označuje sa ako Tai Chi Chuan, no môžete sa stretnúť aj s Tai Chi Box alebo Tai Chi Fist. Je však len veľmi málo naozaj relevantných lektorov Tai Chi, ktorí v našich končinách učia túto prax práve vo forme bojového umenia. V bojovom umení sa okrem boja bez zbrane používajú aj rôzne úderové či rezné, sečné a bodné zbrane.


S čím Tai Chi dokáže pomôcť?

Konečne sa môžeme vrhnúť na praktické benefity cvičenia Tai Chi bez jeho filozofickej a bojovej podstaty. Súbor pohybov používaných v Tai Chi je naozaj komplexným riešením na precvičenie celého tela. Pomocou cvičenia Tai Chi si posilníte nielen svaly, ale aj šľachy a kĺby. Pohyby sa vykonávajú pomaly a kontrolovane, vďaka čomu sa pri nich vyhnete nejakým tvrdým dopadom (ako pri behu) a Tai Chi je tak považované za najlepšie cvičenie pre ľudí, ktorí majú oslabené kĺby a kosti. Práve preto tak často uvidíte Tai Chi cvičiť aj seniorov. Tai Chi je jednoducho vhodné pre každého.


Medzi ďalšie benefity Tai Chi patrí pozitívny vplyv pohybu a fyzickej aktivity ako takej. Tým, že cvičenia môžu byť aj náročné, pomocou neho precvičíte aj svoj kardiovaskulárny systém. Tai Chi môže byť skvelým odrazovým mostíkom alebo podpornou metódou pri túžbe zhodiť nejaké to kilo. Ľudia praktikujúci Tai Chi sú v neposlednom rade oveľa flexibilnejší. Tai Chi má vo svojej podstate veľa znakov zhodných s jogou.


Kde cvičiť Tai Chi? 

Ak vás Tai Chi zaujalo a chceli by ste ho začať praktizovať, máte v princípe dve možnosti. Tou prvou je, že si cez internet vyhľadáte najbližšie Tai Chi centrum alebo lektora (na Slovensku je ich hneď niekoľko) a prihlásite sa priamo na lekcie. Dávajte si však pozor, aby šlo o skutočne zručného lektora, ideálne takého, ktorý študoval Tai Chi priamo v Číne alebo minimálne od nejakého tamojšieho majstra. Niektorí samozvaní tréneri Tai Chi môžu mať techniky len napozerané z internetu. S takými sa bežne môžete stretnúť na sociálnych sieťach.


Druhá možnosť je otvorená len pre ľudí, ktorí už majú s východnými bojovými umeniami a cvičeniami bohaté skúsenosti. V takomto prípade môžete zvoliť aspoň zo začiatku aj formu samoštúdia. Musíme však zdôrazniť, že máme na mysli ľudí, ktorí sa napríklad 10 a viac rokov venovali karate (s precvičovaním náročných kata), joge, kung-fu, wu-shu a iným na pohľad podobným cvičeniam, ktoré kladú dôraz na precíznosť každého pohybu. Rovnako však odporúčame navštíviť majstra, ktorý vás navedie na správnu cestu a pomôže vám vyhnúť sa chybám, na ktoré vás knihy ani videá neupozornia.


Pomôcky na Tai Chi

Obrovskou výhodou Tai Chi je to, že na cvičenie nepotrebujete absolútne nič. Stačí vám pohodlné fitness oblečenie, pri cvičení vonku prípadne kvalitná obuv. Niektorí ľudia pri Tai Chi využívajú aj základné tréningové pomôcky používané napríklad na Pilates a Jogu, ako sú hlavne žinenky alebo jogamatky. Vo svojej podstate vám však stačí len prázdny priestor, ideálne na čerstvom vzduchu niekde v lese, v parku, alebo doma na záhrade.