Basketbal patrí aj na Slovensku medzi jeden z najobľúbenejších kolektívnych športov. Množstvo amatérskych, streetových, ale aj profesionálnych klubov v našich končinách produkuje stále viac skvelých basketbalistov. Pri hraní basketbalu už od mladého veku si deti skvele rozvíjajú nielen výdrž, ale aj koordináciu pohybov, silu, no v neposlednom rade aj zmysel pre fair play a kolektívnu prácu. V dnešnom blogu sa pozrieme na stručné a zjednodušené pravidlá basketbalu, ktoré vám pomôžu v prípade, že ste tento šport nikdy nerobili a chceli by ste s ním začať.




Kompletné pravidlá basketbalu

Ak máte v pláne naučiť sa kompletné pravidlá basketbalu, museli by ste si naštudovať oficiálny dokument NBA alebo SBL (Slovenská basketbalová liga), ktoré majú spolu aj niekoľko stoviek strán. Na voľnočasové hranie basketbalu vám však bohato postačia aj zjednodušené základné pravidlá, ktoré sme pre vás prehľadne spísali.


Zjednodušené pravidlá basketbalu

Pri basketbale proti sebe hrajú dva tímy po 5 hráčov. Hra trvá štandardne 40 minút a je rozdelená na dva polčasy a štyri štvrtiny. Cieľom hry je dostať basketbalovú loptu do koša súpera a získať tak viac bodov ako druhý tím. Narozdiel od futbalu alebo volejbalu, pri basketbale sa za inkasovaný kôš udeľujú rôzne počty bodov. V prípade koša z krátkej vzdialenosti tím dostáva dva body, kôš hodený spoza veľkého oblúka má cenu troch bodov a kôš hodený po faule v rámci trestného hádzania má hodnotu 1 bod.


Dôležitou súčasťou basketbalu je takzvaný dribbling. Hráč sa nesmie po ihrisku pohybovať s loptou bez toho, aby s ňou pri behu dribloval. Pokročilejšie pravidlá zahŕňajú celú paletu rôznych faulov a chýb. Útočiaci hráč napríklad nesmie byť na polovici súpera dlhšie ako 3 sekundy a tím má po získaní kontroly nad loptou vždy 24 sekúnd na to, aby dal koš. Pri hraní basketbalu na rekreačnej úrovni si však vystačíte si aj s dribblingom a klasickým outom ako základnými pravidlami.


Hra na jeden kôš 

Ak si chcete basketbal zahrať amatérsky, nepotrebujete k tomu celé ihrisko s dvomi košmi a desať hráčov. Vystačíte si aj v dvojici a pri jednom koši. Princíp je, že jeden hráč (alebo jeden tím) vždy útočí a druhý kôš bráni. Keď sa brániaci tím zmocní lopty, nemôže, samozrejme, hneď útočiť na kôš, ale musí sa vrátiť ako keby na „stredovú čiaru“ a nový útok začať z tejto vzdialenosti. Úlohy útočiaceho a brániaceho tímu sa tak automaticky vymenia.


Práca s loptou

Pri basketbale sa môže lopta držať obom rukami keď hráč stojí, alebo keď sa otáča na mieste a jednu nohu má pevne na zemi. Do lopty sa však nesmie kopať ani udierať. Klasické útoky na kôš prebiehajú takzvaným dvojtaktom (dva kroky, pričom z druhého sa hráč odrazí od zeme a pri výskoku hádže loptu na kôš). Hádzať na kôš však hráč môže aj z obyčajného postoja, to je možné vidieť napríklad pri trestnom hode.


Kontakt s hráčmi pri basketbale

Pri profesionálnom basketbale sa môžeme stretnúť s veľkým množstvom zranení. Basketbal je kontaktný šport a pri boji o loptu sa hráči môžu dotýkať telami. Sú však zakázané údery či iné fyzické útoky alebo stiahnutia za dres. Pri preberaní lopty súperovi je najdôležitejšia rýchlosť. Práve vďaka tomu, že hráči s loptou pri pohybe musia driblovať, je presun okolo brániacich hráčov smerom k ich košu oveľa komplikovanejší.


Vybavenie na basketbal

Na hranie basketbalu budete potrebovať basketbalový kôš (ktorý nájdete takmer na každom mestskom ihrisku či v každej telocvični) a basketbalovú loptu. Odporúčame však zakúpiť si aj obuv na basketbal, keďže najmä pri hre na betóne alebo inom tvrdom povrchu dokážu pri výskokoch a následných dopadoch dosť trpieť vaše kĺby. Ak si chcete zahrať basketbal doma, môžete si kúpiť napríklad záhradný basketbalový kôš.